تاریخچه سنگین تراش CNC

دستگاه سنگین تراش CNC یکی از ابزارهای مهم در صنعت تراشکاری است که با استفاده از کنترل عددی کامپیوتری (CNC) قابلیت برنامه‌ریزی و عملکرد دقیق را دارا می‌باشد. این دستگاه برای تراش و شکل‌دهی به قطعات فلزی بزرگ و سنگین استفاده می‌شود.

بعد از انقلاب صنعتی اولین ماشین تراش سال ۱۷۴۰ در فرانسه ساخته شد. محور اصلی توسط دو چرخ دنده ساده به میله پیچ بری متصل بود. در این نوع ماشین برای تعویض چرخ دنده‌های متفاوت جهت پیچ تراشی پیچ‌های متفاوتی پیش‌بینی شده بود.
سال ۱۷۹۶ فیدمن در انگلستان، ماشین تراشی ساخت که دارای میله پیچ بری بود، که با عوض کردن چرخ دنده‌های روی محور اصلی و محور پیچ بری می‌توانست پیچ‌های مختلفی را بسازد.

سال‌های ۱۸۰۰ و ۱۸۳۰ ماشین‌های تراشی با بدنه چوبی و پایه آهنی ساخته شد. سال ۱۸۳۶ شخصی به نام پانتون در ماساچوست ماشین تراشی با میله پیچ بری ساخت. سال ۱۸۵۳ فریلند در نیویورک ماشین تراشی با ریلهایی بطول ۲۰ فوت که کارهایی به قطر ۱۰ اینچ را می‌توانست بتراشد ساخت بدنه آهنی و درشت آن جایگاه چرخ دنده‌های تعویضی بود.
بعد از مدتی ماشین‌های بهتری از نظر قدرت و دور با عنوان ماشین‌های تراش جعبه دنده‌ای ساخته شد. این ماشین‌ها دارای جعبه دنده دور و نیز جعبه بار بودند.

تاریخچه دستگاه سنگین تراش CNC به دهه ۱۹۵۰ میلادی برمی‌گردد. در این دهه، تکنولوژی CNC برای اولین بار توسط شرکت MIT (موسسه فناوری ماساچوست) در حوزه تولید قطعات هواپیما مورد استفاده قرار گرفت. این تکنولوژی پس از آن به سرعت در صنعت تراشکاری و تولید قطعات صنعتی گسترش یافت.

کدپستی: ۳۱۶۳۸۳۳۴۶۳

کیلومتر ٢۴ جاده مخصوص کرج، گرمدره، جنب کارخانه اتمسفر، کوچه سروستان، بعد از کانال کوچه دوم شرقی (صنعت)، شماره١٢